Chov chameleona

16. ledna 2010 v 17:15 | Mapertík
Nazdar , tenhle článek je pro ty co chtějí chameleona a nevědí jak se na to připravit . Jednoduše mají šanci TEĎ! Stahla jsem o tom něco tak se mrkněte.


Popis: Chameleon jemenský patří mezi velké druhy chameleonů, samci dorůstají délky až 50 cm, samice však jen něco kolem 40 cm. Samci mají na hlavě nápadně velikou přilbu dosahující 5 až 8 cm, na rozdíl od samic, které tuto přilbu mají menší. Chameleoni jemenští mají zavalité oválné tělo, na jehož hřbetě i břiše se nalézá řada deskovitých šupin, které vytváří jakýsi hřeben. Samci mají zpravidla na zadních končetinách ostruhy, které jsou patrné již po vylíhnutí. Samice, jak jsem již zmínil, nemají tak vysokou přilbu jsou drobnější a od samců se odlišují jiným barevným schématem a to jak v mládí, tak v období pohlavního dospívání a v období gravidity, kdy je samice zbarvena plášťově černě s černými žlutými a tyrkysově modrými fleky po celém těle. Výběr jedince: Nežli si chameleona pořídíme, je nejlepší si přečíst a nastudovat o chovu co nejvíce poznatků a zkušeností jiných chovatelů, i když je fakt, že každý chovatel má jiné zkušenosti a preferuje jiné způsoby chovu. Když chameleona vybíráme, měli bychom vybírat jedince něco mezi dvěma až čtyřmi měsíci stáří. U takto starých jedinců víme, že byli-li v dosavadním chovu v něčem zanedbáni jsme schopni tyto chyby napravit. Nedoporučuji zasílání jedinců poštou nebo jiným způsobem, nýbrž osobní převzetí. Při takovémto způsobu koupě si můžete sami chameleona vybrat. Pokud je to možné nevybíráme z jedné snůšky chameleony nejslabší ani nejsilnější. Také můžeme s chovatelem probrat, jaké vitamíny podával, prohlédnout matku i otce. Zvíře není stresováno přepravou v drncajícím vlaku v chladu dva tři dny bez vody.

Obr. 1 Čtyři týdny starý sameček Obr. 2 Dospělý sameček

Chov: Chameleony chováme pokud možno odděleně. Společný chov je též možný, ale přináší určitá rizika. Nejčastější jsou: agresivita jedinců, časté střety, kousance, zlomeniny žeber nohou ukousnuté ocasy. Dalším problémem je příliš časté páření. Samec má tendenci se pářit hned po snůšce, jakmile je to možné a samice to dovolí. Toto chování vede k vyčerpávání samic častému odvápnění a brzkému úhynu

. Obr. 3 Samička Obr. 4 Samička Chov jednotlivců

provádíme v teráriích situovaných na výšku. Pro jednoho chovance o rozměrech nejméně 90 x 40 x 40 cm (první rozměr je výška). Jestliže chcete chovat dva chameleony je pro ně potřeba terárium mnohem větších rozměrů a to nejméně o objemu alespoň 600 až 700 litrů. Podotknu, že pohromadě lze také chovat větší počet samic, a to až skupiny čítající pět či šest kusů. Nicméně je jasné, že každému zvířeti musíme poskytnout potřebný prostor k životu. Terárium: Jak jsem již zmínil, musí být orientované na výšku. Zařízení v teráriu by se mělo skládat z výhřevné žárovky s výkonem asi 60 W. Teplota pod touto žárovkou by se měla pohybovat okolo 33 °C. Tato žárovka bude sloužit osazenstvu terária k udržování potřebné tělesné teploty. Vlhkost vzduchu udržujeme pomocí rostlin a pravidelného rosení okolo 60 až 70%. Dalším technickým vybavením terária je UV-B zářivka. Její použití je ale otázkou. Podle některých chovatelů je nezbytná, jiní ale tvrdí, že nutná není. Já osobně ji využívám jen částečně. V letních měsících zvířata pravidelně sluním, což je myslím to nejlepší co pro svoje chamíky můžu udělat a pokud máte někdo tuto možnost, určitě ji využijte. UV-B používám pouze v zimě a to jako UV-B 5.0 žárovku, kterou instaluji vždy na jeden nebo dva dny do každého terária místo výhřevné žárovky a po jednom nebo dvou dnech slunění zvířat pod UV-B žárovkou opět nainstaluji do terária výhřevné těleso. Terárium je také vhodné opatřit osvětlovací zářivkou, jelikož je terárium situované na výšku ohřevná žárovka nemusí přes porost prosvítit až na dno nádrže a chameleónům to posléze může ztěžovat jejich "lov" a vám pozorování jeho obyvatel. Dále terárium osadíme různými druhy květin. Nejčastěji se používají fikusy, voděnce nebo dracény, po kterých chameleoni rádi lezou. Kromě rostlin do něj nainstalujeme také větší počet větví, které budou rovněž sloužit chameleónům k lezení. Na stěny terária můžeme pořídit dekorativní pozadí, které dotvoří přirozený dojem a zvířatům vytvoří co nejpřirozenější podmínky k životu. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama